MALUG

Magyar LEGO Users Group
Pontos idő: 2017. aug. 20. 17:31

Időzóna: UTC

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Starlight ENE24
HozzászólásElküldve: 2017. ápr. 13. 5:37 

Elég király lett, korábban én is kísérleteztem a buggy motorral, de nem sikerült jól belerakni egy mozdonyba...

Külsőre egyébként teljesen orosz tehervonati mozdony élményt ad, nem tudom, hogy szándékos vagy véletlen az egybeesés.

Egy dolog nem tetszik rajta - az épített maszk a forgóvázakon, mert olyan megjelenést ad a gépnek, mintha négytengelyes lenne, nagy forgóvázon belüli tengelytávval.

http://ashi.web.elte.hu/ | http://www.mocpages.com/home.php/40189 | http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=AshiValkoinen

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. ápr. 11. 16:57 

Grat hozzá, tapasztalatból tudom mennyire nehéz beletuszkolni ennyi mindent a működés és az esztétika megtartása mellett. A Buggy motor jó ötlet, de valóban nem a teljesítmény miatt éri meg használni PF-el, hiszen a vevő és az elemtartó korlátoz, töredék teljesítményt ér csak el a rádiós komponensekkel működtettet állapothoz képest. (A sebesség ugye csak a teljesítménytől függ azonos járművek esetén, ha a kiszolgáló ugyanaz, marad kb. a sebesség is.) Viszont ott az az előny, hogy magas fordulatszámról indulsz, akár folyamatos lassító áttételek mellett se lesz még túl lassú. Én a helyedben kipróbálnám további lassításokkal az 1:1-ek helyett (nem tudom, engedi-e bárhol is a konstrukció), a lényeg, hogy ne erőlködjön a motor, és legfontosabb, hogy ne legyen a termovédelem lekapcsolásának közelében (max teljesítmény, amit lead az akku), mert ha az bekapcsol, visszaesik kb. 10 %-ra a teljesítmény.

Ezt nem neked írom, de már régóta kikívánkozott belőlem, és ide most passzol. Szóval egy adott tömegű járműhöz sokan nem a motor teljesítményével, hanem a fordulatszámával számolnak. Veszik az alapjáratot, asszongya 500 rpm, áttétel az gyorsít 3-szorosan, tehát júhé, 1500-at fog forogni a kerék, repeszteni fog a kocsi 20-al. Aztán a valóság: tömeg + menetellenállás + alkatrészek súrlódása + gyorsító áttételek iszonyatos vesztesége = 7 km/h. P=F*v alapján egy bizonyos tömeg felett a menetellenállás (vonóerőigény) úgy megnő, hogy még 1:1-el is jobban jár az ember.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. ápr. 10. 20:35 

Képet a belsejéről!

:D

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. ápr. 10. 18:49 

Sziasztok!

Elkészült végre a buggy motoros mozdonyom is. Íme:
Kép
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mindenképp 3 tengelyes forgóvázakat akartam alá pakolni, ami szinte 100%-ban kizárja, hogy PF vonatmotort használjak. M és L motorok kiesnek, mert kevés a teljesítményük, az XL pedig döcög, nem szeretem. Így már elég kevés opcióm maradt. Mivel szeretek néha kicsit másképp gondolkodni, és ilyet sok helyen nem látni, az RC buggy motor lett a befutó. Volt benne kihívás. :)
Kép
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A motor középen helyezkedik el, 'állítva', csatlakozóval felfelé. Ez azonnal problémákat vetett fel. LDD-ben nincs benne az RC motor, így csak nagyságrendileg tudtam bele tervezni a mozdonyba. A valós építésnél, ahogy helyére került, azonnal látszott, hogy 2 plate eltérés van, meg kellett növelnem a modell magasságát. Persze emiatt a front formatervén is változtatni kellett kissé...
Kép
Első tervezésem 7 szélességben, de a két 2 PF led elhelyezése még 7W-ben sem egyszerű. Szerencsére a technic brickben elhelyezett led mögé egy panel még pont befér, elfért tehát a 4 fényforrás (a régi, oldalmerevítés nélküli panel nyerő csak, nem mondom mennyire 'egyszerű' beszerezni..)

Akartam némi extrát is beletenni, mert egy technikes mindig több funkciót akar Szerencsére szinte azonnal jött is az ötlet: forgassuk meg a tetőn lévő szellőzőket('kémény'). A funkciót egy M motor szolgálja ki, a mozdony első traktusában, a fülke mögött helyezkedik el. Itt is kellett trükközni, mert a meghajtást el kellett vinni hátra is, az RC motor mellett, igen szűk helyen.
Kép
Ezzel az elektromos rész nagy vonalakban elkészült. A V2 infra a középső emelt rész mögött közvetlen helyezkedik el. Mögötte pedig a gépezet hátulján egy AAA elemtartó (1.5A-es védeleműre alakítva) szolgáltatja az energiát.

Az infra egyik kimenete az RC motort, a másik pedig a két ledet és az M motort vezérli. A Teljes áttétel gyakorlatilag egy 20/12-es lassítást jelent, a többi fogaskerekes kapcsolat (90 fokos fordulók) 1:1-ek. A motor gyorsabbik hajtását fogtam munkára a modellben.

Forgóvázanként két-két meghajtott tengely van, a középső szabadon fut. Méretben nem tudtam annyira kicsiben megcsinálni a 3. tengely hajtását, hogy még ki is nézzen valahogy.

Egyébként én is arra számítottam, hogy száguldozni fog a pályán, de elég nagy tömeget kell megmozgatni, így kb. a gyári szettek megszokott sebességére képes. Sőt azt érzem, hogy szerelvényt akasztva rá, lehet hogy még egy kis lassító áttételt elbírt volna..

Összefoglalva kicsit címszavakban:

- kb 1300 elem, 1190 g, 7 stud széles, 50 hosszú

- PF: AAA elemtartó, V2 infra, RC és M motor, 2 Led, egy 20 cm-es hosszabító kábel

- Funkciók: jön-megy, zakatol, világít, szellőzők forgathatók

- Felépítés: 2 forgóváz, merev technic belső váz, teteje modulárisan bontható, kidolgozott fülke (hölgy vezető)

Kép
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kép

És eddig jutottam egy év alatt vonatos témában:
Kép

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. feb. 13. 10:13 

Az egyetlen "hibája", hogy nem 8 széles :) Akkor mindkét ajtó külön-külön is nyitható lenne.

De egyébként nagyon jól eltalált szín- és formavilágú jármű, ritkán látok olyat, ami nem egy valódi akármi modellje és mégis ennyire megragadja a figyelmem. (A zöld mozdony a hozzá tartozó kocsival meg pláne telitalálat.)

http://ashi.web.elte.hu/ | http://www.mocpages.com/home.php/40189 | http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?m=AshiValkoinen

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. feb. 13. 9:05 

Köszi :)
Sok helyet vesznek el, de az ajtók meghajtása kereszt irányban nem fér el duplán, így nem igazán számít.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. feb. 11. 8:04 

Ismét sikerült egy szép, részletgazdag, és mi fő játszható modellt készítened :D ...öö a tetö elemek nem vesznek el sok helyet?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. feb. 10. 21:40 

Befejeztem végre az egyik kedvencemet. Dupla hopper vagon. Még a 3 tagú személyvagonom idején jött az ötlet, hogy ez meg legyen dupla. Így spórolok egy pár kereket :) A színvilága elég 'police', amit a dbg megerősítésekkel próbáltam kicsit elviselhető szintre korlátozni. Íme:
Kép

Beépítettem egy működő funkciót, mert mindig valami plusszon agyalok a megszokottakhoz képest. A vagon két végén elhelyezkedő kis fogaskerekek tekergetésével lehet kinyitni és becsukni az oldalsó 'raktér ajtókat'.
Kép
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kép
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kép
Kép

Ki is próbáltam. Sajnos jobb lett volna ha a két oldal nem egyszerre nyílik, de nem volt elég hely a fogaskerekeknek. Így mindkét oldalra kell hozzá kirakodó területet építeni, de ez majd egy későbbi alkalommal...
Kép

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. jan. 15. 13:13 

mdbz: a nagy elemtartó 4 stud széles, szóval gond nélkül berakható 6-os vázba is.
Inkább a magasságával lehet probléma, de alul végül is kilóghat, ott nem zavar senkit, amíg nem ér le az útátjáróban. :D

OFF: Gábor, ha lesz bővebb infó, szólok Neked is. Budapestről van szó.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. jan. 14. 20:26 

Megint érdekes és szokatlan formát sikerült összehozni!

És bocs az off-ért, de hol, mikor és milyen kiállítás lesz februárban?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. jan. 14. 10:47 

Ashi: Várom majd az infókat a februári kiállítással kapcsolatban. Ez a régi rc alapra építés nagyom jó ötlet, belegondolva nagyon kézenfekvő, mégsem jutott eszembe. Volt ilyenem, de eladtam. Már bánom..

Pit: Köszi. Kicsit lötyög, hajlamos kanyarba-kitérőkön kicsit elvándorolni. Elvben kész van hozzá a két végállást bebiztosító megoldás, de még kockákból nem építettem meg.

Máté: Örülök hogy tetszik, köszi. Most be akarom fejezni a futó cuccokat (kék mozdony, illetve egy hopper). Aztán rá kell állnom a tömegtermelésre, hogy minden vagonból legyen 2-3 darab. Nem építek 8 szélesbe, az nekem túl nagy, de talán 7-be is be lehet aplikálni a nagy elemtartót 'fejjel lefelé', ha indul a következő mozdony terv, ahogy mutatod. Egyébként szépek a vonataid, ezeket is megnézném élőben :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. jan. 11. 18:29 

Valóban nagyon jó lett gratulálok, csak így tovább. :)

A nagy PF elemdoboz beszerelésében tudok segíteni, mert pl. az Eurocom Traxx-omba én is olyat használok egy SBrick-kel és remekül elhúz akár 4 db közel 1 kg-os vagont is.
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?i=6441073

Üdv:
Máté

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. jan. 11. 17:34 

Tetszik a vagon. Jól sikerült.
Az ajtó nem lötyög, stabil?
:)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. jan. 8. 20:13 

mdbz írta:
Gábor: Köszi :)

Ashi: Megnézném élőben a FLIRT-et, mikor lesz legközelebb pesti kiállításon ?

OFF: Még a végén feléled a fórom? :)

Budapesten szerintem februárban találkozhatsz majd a FLIRT-tel, időben szólok róla, ha megtudok én is részleteket. Előkerestem és felraktam az RC-alap/PF-vonatmotor erőpróbát is:
https://www.youtube.com/watch?v=CztXF7pNq04

Ebben a szerelvényben nem volt sem SBrick, sem módosított elektronika. A Te építési nagyságodban egy RC-alap, két PF-vonatmotorral szerintem kb. minden szerelvényt elvisz. Az RC-alap hibátlan állapotban kb. 9-12k HUF között mozog, kell egy átalakítókábel, két vonatmotor és egy polaritás-kapcsoló (hogy a két motor ne ellenkező irányba menjen).

A másik, gyári alkatrészek módosításával nem járó megoldás a nagy, technic elemtartó bebarkácsolása egy mozdonyba, itt fontos, hogy az újabbat vedd, ennek ismertetőjele, hogy zöldessárga helyett zölden világít, ha bekapcsolod, és az elemeket fedő lapkáin nincs "karom", amivel belecsimpaszkodik a dobozba. A technics elemtartóra V2-es vevőt kötve (szintén 9-12k pénz környékén mozog) szintén meg fog felelni a teljesítmény a gördülőállományodhoz tartozó igényeknek.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017. jan. 5. 20:40 

Gábor: Köszi :)

Ashi: Megnézném élőben a FLIRT-et, mikor lesz legközelebb pesti kiállításon ?

Szépen érkeznek a cuccok a kék mozdonyhoz, de még kell neki egy-két hét minimum mire teljesen elkészül.
Időközben összeállt egy hűtőkocsi, mutatóban pár nem túl jól sikerült kép:
Kép
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kép
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

((Ha valakinek van esetleg a nagy fehér slope-okből (tető) pár darab felesleges, átvenném :) ))

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC