Technic Pin

Re: Technic Pin

HozzászólásSzerző: Ákos » 2013. ápr. 23. 8:59

@rixman: Szerintem a ridegebb anyag inkább törik, a puhább anyag pedig inkább torzul, ha túlerőltetik. Tehát "a melyik törik hamarabb?" a ridegre értelmezhető, mert a gumit nem lehet "eltörni", az inkább elszakad.

Akos
Ákos

HozzászólásSzerző: Tomi » 2013. ápr. 23. 8:58

Törés: általában ezeknek a vége törik le leginkább: Kép
Viszonylag kemények, és vékony falúak. De ezekből is csak a vékonyak törnek, van belőlük vastag falú, az nem törik.

Az is nagyon tipikus, hogy ezeknek az egyik vége törik le, de nem esik le, csak behajlik (mert egy bemetszés van mindkét végén a bepattintáshoz), és akkor már nem szorul: Kép
Tomi

HozzászólásSzerző: rixman » 2013. ápr. 23. 8:47

Köszönöm a hozzá szólásokat, :ty109: hiszen nem mindenkinek ennyire egy értelmű minden. :oops:
Amire gondoltam, az a töréssel is kapcsolatos, hogy szerintetek melyik törik hamarabb.
(Ákos lehetne egy fejét vakaró emotion légyszi-légyszi)
Primum non nocere
rixman

HozzászólásSzerző: Tomi » 2013. ápr. 22. 21:30

Kis kiegészítés: a régi alkatrészek között tényleg van pár, amelyek iszonyatosan szorulnak, és ezáltal nagyon erős kötéseket lehet velük létrehozni. Ez a gyűjtőknek egyértelműen hátrányos, viszont a moc építőknek sokszor jól jön. Pl. technic járművekbe, masszív szerkezetekbe (pl. daruk, munkagépek) eddig már nagyon sokszor fel tudtam használni a nagyon szorulós, legrégebbi sima technic pin-t:
Kép

Évekkel ezelőtt a 8842-ben láttam először, akkor azt hittem, ez valami tévedés, annyira szorultak, kézzel szinte lehetetlen volt kiszedni. Viszont néha egy moc-ban az egész konstrukció sikere múlhat azon, ha nem jön szét pl. két liftarm.

Van úgy, hogy ezek ( Kép ) helyett is ilyet ( Kép ) teszünk mozgó részek összekötésére, mert a szürkéknek sokszor hátrányos tulajdonsága tud lenni, hogy lötyögnek, ezáltal jelentős holtjátékokat visznek az egészbe. A feketék között is vannak szorulósabbak, kevésbé szorulósak (ez most egy alaktrészen belül, ami a képen van), a gyártási eltérések és az esetleges használtság miatt. Ezek elég jól forognak, nincs nagy ellenállásuk, de még megfelelően precízen tartanak is. Tipikusan ilyen egyes TT felfüggesztések linkelő rudazata.
Tomi

HozzászólásSzerző: kvp » 2013. ápr. 22. 20:40

En meg direkt vadaszom a regiekre, mivel azok kevesbe lotyognek, ami egyoldalas kerek vagy fogaskerek felfogatasnal fontos, de csatlorudakhoz is hasznalom. Onnan lehet felismerni, hogy a reginek vastagabb az anyaga, ezert a belseje is szukebb. Ezekben egyebkent a bar-ok is jobban megallnak, mig az ujbol szinte kiesik minden. Van par olyan kotes, amit jo ha csak fogoval lehet szetszedni, mert igy kisebb az eselye, hogy menet kozben elrepuljon egy kerek vagy szetessen a hajtaslanc.

ps: A kemeny abs-bol keszult kardok is jobbak. Ertheto, hogy lecsereltek oket, mert lehet veluk akar szurni is, de sokkal jobban mutat a fenyes abs mint a mostani gumirozott puha.
kvp

HozzászólásSzerző: Ákos » 2013. ápr. 22. 19:53

Hááááát amennyire én meg tudom ítélni, TECHNIC tengelyek is picit puhábbak, mint a nem-TECHNIC-nem-tengely alkatrészek többsége :D Vagy nem?

Egyik "kedvencem", a régi http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=3749 Technic, Axle Pin without Friction Ridges Lengthwise, ami réges-régen kemény ABS volt, ráadásul nem is pont ilyen az öntvény, az axle részen van két íves bemélyedés, egymással átellenben. Úgy vettem észre, hogy BL ezt a különbséget nem jelöli, pedig fontos lenne. Miért? Mert rendeltetésszerűen soxor kell ilyenbe tenni: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4261 - 2 db-ot. Egyikre megy a kerék, a másikra a fogasléc. Na az utána nem lehet kiszedni. :D (Persze ki lehet, de kínszenvedés.)

Az új, krémesebb, lágyabb 3749, amin nincs bemélyedés, de nem kemény ABS hanem gumis, az simán kiszedhető mindenhonnan, minimális erővel. A régit meg ki kell vésni. Én annyira gyűlölöm, hogy soxor a régi készletekben is inkább kicserélem, mondván "inkább legyen használható a készlet, mint autentikus". :oops:

Akos
Ákos

HozzászólásSzerző: Konyvtaroslany » 2013. ápr. 22. 19:12

A témaindító hozzászólás még az erősségre kérdezett rá. Jól tapinthatóan más az anyaguk is, a szürke / kék / drapp keményebb, a fekete meg kissé lágyabb, puhább. Vélelmezem, hogy van némi köze az alapanyagnak ahoz, hogy milyen célra szánták az adott tüskét?

Arra gondolok, hogy ha például egy forgásra szánt, sima oldalú tüskét a puhább anyagból öntenének, akkor még a kis kiálló bütykök nélkül jobban tapadna, szorulna a puhább anyag adhéziója* miatt.

* adhézió: tapadás
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Konyvtaroslany 2013. ápr. 23. 6:36-kor.
Konyvtaroslany

HozzászólásSzerző: Ákos » 2013. ápr. 22. 19:08

Kronológialiag valóban volt keveredés, azaz a szín nem volt fontos. De egy ideje bevezették a színkódolást, ami nagyjából ööö kőbe vésett. De eltérés mindig lehet. :D Hasonló színkód pld. a TECHNIC tengelyeknél a páros = fekete, páratlan = szürke. De attól még van páratlan fekete és páros piros is. :D

Akos
Ákos

HozzászólásSzerző: kvp » 2013. ápr. 22. 18:59

Nem a szin szamit, hanem az ontoforma. Akkor forog el konnyen, ha nincsennek rajta a kis dudorok es akkor szorul ha vannak. Ezek nem csak eltero szinu, de eltero tipusu elemek is. 3 eltero tipus:
Kép szorul
Kép szorul
Kép nem szorul
Raadasul mindegyikbol van fekete es mas szin is.
Masik pelda:
Kép szorul
Kép nem szorul
kvp

HozzászólásSzerző: Gábor » 2013. ápr. 22. 18:11

Jól mondjátok, az a különbség, hogy az egyik elforog, a másik pedig nem forog el olyan könnyen.

ebből a fajtából a fekete a szorulós, a világosszürke a laza:
Kép

itt a fekete és a kék szorulós, a tan és a világosszürke laza:
Kép

ebből asszam nincs laza:
Kép

itt meg a tan a laza:
Kép
Alkotásaim: Flickr, Mocpages, YouTube
Gábor

HozzászólásSzerző: Konyvtaroslany » 2013. ápr. 22. 16:50

Ja, az is eszembe jutott, hogy van olyan technic tüske, ami könnyedén elforog, ha bepattintod egy lukba és van olyan, ami úgy van öntve, hogy a felületén apró, kiálló bütykök vannak, hogy szoruljon. Ez utóbbiak inkább összetartanak technic elemeket, semmint forognak.

Itt van kép, ezekre gondolok:

Sima (ID: 3749):
Kép

Megszorul (ID: 43093):
Kép

Fentiek alapján egy olyan szerkezetbe, ami mozog, inkább ezt raknám:

Sima: (ID: 3673):
Kép

Ez meg inkább arra van, hogy összetartson elemeket (ID: 2780):
Kép

Nomármost ha egy készletben ilyen és olyan funkciójú tüske is kell, akkor elképzelhetőnek tartom Ákos elgondolását, hogy a sima tüskét mondjuk drappban adják, a szorulósat meg kékben és akkor az összerakásnál nem téveszted el az eltérő szín miatt.
Konyvtaroslany

HozzászólásSzerző: Ákos » 2013. ápr. 22. 16:26

Ööö TECHNIC pin "semmi" tehát csak pin és nem pin ezmegaz, az nincs is Tan, szvsz.

http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=3673 - hivatalosan csak szürke van belőle (régi és új), illetve árulnak feketét is. Ami akkor biztos létezik...

Vagy a kérdés úgy értendő, hogy a TECHNIC pin kategória? Beleértve a mindenféle mutánsokat? Azoknál eddig úgy tudtam, hogy a szín az a formához kapcsolódik, segít megkülönböztetni őket, keresés közben. Persze van olyan pin-féle, ami több színben is létezik...

Pld. ez elvileg mindig fekete, de mégis van kék is:
http://www.bricklink.com/search.asp?ite ... &colorID=7

Hacsak nem photoshop.

Szal ez jó kérdés, el tudom képzelni, hogy kék mondjuk azért van, mert véletlenül olyan "tintát" használtak öntéskor, aztán mégsem dobták ki. Vagy a gépsor beállításakor éppen ilyen anyag volt kéznél. De ez csak találgatás, egy szaki aki ilyeneket gyárt, biztos tudja az okát, hogy miért csináltak kéket is...

Akos
Ákos

HozzászólásSzerző: Konyvtaroslany » 2013. ápr. 22. 15:57

Én is nézegettem már, de csak odáig jutottam, hogy a régi szürke / kék / drapp az mintha keményebb anyagból lenne, mint a fekete. A fekete az mintha kissé puhább, rugalmasabb, gumiszerűbb lenne.
Konyvtaroslany

Technic Pin

HozzászólásSzerző: rixman » 2013. ápr. 22. 15:40

Szeretném megkérdezni, hogy annak, hogy másmilyen színű van e értelme, mint Pl. a fekete erősebb, mint a kék, vagy tan színű.
Köszönöm. :ty45:
Primum non nocere
rixman

Vissza: Alkatrészek