8527 - Mindstorms NXT

valamint Cybermaster, SpyBotics, NXT

Értékelés

Kiváló
9
47%
7
37%
Közepes
0
0 szavazat
Gyenge
1
5%
Rossz
2
11%

Szavazatok száma : 19

HozzászólásSzerző: Lovász Benedek » 2008. ápr. 16. 14:24

Sziasztok nekem ugyanez volt a hibám de csak a firewarmt kellet újra rárakni a központi egységre.
Lovász Benedek

Re: Szoftver

HozzászólásSzerző: merkjam » 2008. jan. 6. 15:10

Az NXT-Gvel tényleg igazad van, de az NXC lépcsőfokot szerintem nyugodtan ki lehet hagyni. RobotC-hez rengeteg példa program van. Már a legegyszerűbbek pl a Spirál se kivitelezhető NXT-Gben. A GPS programot még nem sikerült életre keltenem, nem tudom mi lehet a probléma, Bluetoothon nem tudom összekapcsolni a cuccokat. A programot is módosítgattam de semmi. Ha valakinek van ötlete az jó lenne! A csak egész számokkal való számolás mind az NXT-G ben mind az NXCben számomra felfoghatatlan hiányosság
merkjam

Szoftver

HozzászólásSzerző: elemes » 2008. jan. 2. 6:56

Az NXT-G szerintem csak egy marketing-trükk, nehogy a "programozás" visszariassza a vevők egy részét.

Első közelítésben az NXC-vel érdemes próbálkozni, két okból is:
1. ingyenes
2. a standard LEGO firmware-t használja, tehát lehet akár felváltva NXT-G-vel és NXC-vel próbálkozni.

Ha elérted az NXC korlátait (csak egész számok, az NXT-G-hez hasonóan alacsony végrehajtási sebesség), jöhet a RobotC. Ez még mindig byte-kódos, interpretált, de a fejlesztők újraírták a firmware-t, ami kb hússzor gyorsabb az eredeti LEGO firmware-nél és nem kompatibilis (tehát az NXT-G már nem működik vele, de nekem nem is hiányzik).
elemes

HozzászólásSzerző: defter » 2007. dec. 30. 22:36

kaptam egy NXT készletet, és nagyon tetszik! a programozható robotos megoldások közül olcsónak számít és a Legos alap miatt elég jól építgethető. Az alapmodellek elég jók hardver tekintetében, a Tribot és Spike tetszik legjobban, Alpha Rex pedig sajna a legbénább... ennek oka a csoszogós járás, ami nem mindig jön össze.

A szoftveres rész: jópofa, de az alapprogramok nagyon egyszerűek, és ez az ami legkevésbbé tetszik. Nekem úgyan nem volt az előző generációs robtos legoból, de egy ismerősömnél kipróbáltam és mintha abban jóval több példaprogram, challenge lett volna. Ezt hiányoltam leginkább, és a kicsit bonyolultabb programokat. Elsősorban ez mégiscsak gyerekeknek készült, és ha a szülő sem ért hozzá, akkor könnyen megunható lesz szerintem. Mégiscsak a programozás kelti életre az adott kreálmányt.

A szenzorok:
Szerintem mindegyik, nagyon rendben van, egyedül a hangszenzor lóg ki a sorból, talán az használható legkevésbbé.
A NXT kocka: legnagyobb hibája, hogy nem bővíthető a memória, egyébként nagyon dizájnos, tetszik, jó kézbe venni, jó a kezelése.

A Lego világaba ezzel a készlettel tértem vissza sok év után (6-7?) és kicsit megdöbbentett ez az új technic dizájn. Elősször semmit sem tudtam építeni, illetve elég nehézkesen. Azóta utána olvasgattam meg nézegettem készleteket és szerintem a legjobb a régi és az új rendszer ötvözése. Ezekkel a studless(?) elemekkel nagyon körülményes az építés sokszor. Ráadásul gondolom a gyártásukból adódon, nem túl szép az aholl az anyagot folyathatták az öntőformába, ilyen kis rücsök van az építőelemen, ilyenre a régi féle rendszerből nem emlékszem.

hm. kicsit negatívra sikerült ez a bejegyzés, de összességében egy nagyon jó játéknak/tanuló eszköznek tartom ezt a készletet!

valahol olvastam is egy összahsonlító cikket a NXthez elérhető programozási nyelvekről. (bár nem teljes lista :))
itt is van:
http://www.botmag.com/articles/10-31-07_NXT.shtml

NXTlogot szoktátok használni? egy tökjó dolog lehetne, de borzalmas a kezelőfelülete... amúgy ott is látszik, hogy a hardver sokkal jobban előtérben van mint a szoftver rész.
egyébként az új évben mindstroms fronton nem készül valamivel a lego? vagy mindent csak a külső fejlesztőkre bíz?
defter

torrent + 1.1

HozzászólásSzerző: elemes » 2007. dec. 7. 10:32

az 1.1 lejött, bár igazán nem tudom, minek, merthogy a robotc-t használom, ahhoz pedig nem kell a gyári CD, még az 1.0-t sem raktam fel -- a legfrissebb USB drivert is a robotc install guide-ban javasolt címről töltöttem le.

philo könyvét megvettem pénzért (philo megérdemli), nagyon ott van.

a mayan adventure építőkönyv érdekes lehet, de inkább csak kisebbeknek (10-12 év).
elemes

Megjelent az 1.1-es verzió:

HozzászólásSzerző: outsiheder » 2007. nov. 26. 22:44

Megjelent az 1.1-es verzió:

http://isohunt.com/torrents/?ihq=MINDSTORMS+NXT

Release notes for LEGO® MINDSTORMS® NXT Software v1.1
and LEGO® MINDSTORMS® Education NXT Software v1.1

for Windows® XP and Windows® Vista
Mac OS X® v10.3.9 and Mac OS X v10.4
outsiheder

RobotC sebessége

HozzászólásSzerző: elemes » 2007. nov. 10. 22:45

Írtam eegy kis tesztprogramot NXC-ben, ami a standard LEGO firmware-en fut, és ugyanazt RobotC-ben. Utóbbi kb 20-25-ször gyorsabb volt! A kód méretét nem néztem (nem tudom, hol találom), de a RobotC készítői szerint ez is lényegesen rövidebb.
elemes

NXT Software

HozzászólásSzerző: defter » 2007. okt. 31. 20:12

akik 2007 május 7.e utn vették a nxt készletüket azoknak ingyenes jár a Nxt-G 1.1! én írtam is a legonak és másfél hétre rá levelet kaptam :)

"Users who have purchased the current LEGO MINDSTORMS NXT #8527 software version 1.0 after May 7, 2007 will receive a free upgrade CD with the new LEGO MINDSTORMS NXT software version 1.1, by contacting LEGO Customer Service. "

Van valami NOvember 1-s határidő( de ezt nem teljesen értettem), de külföldi fórumokat olvasgatva azért lelég lazán kezelik ezeket az időpontokat.

A mindstorms oldalon amúgy october6.-ai a kapcsolódó hír.
defter

NXT egység

HozzászólásSzerző: aakyboy » 2007. okt. 9. 18:10

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni, mert a központi egység meg sem mukkan, pontosabban, valami sercegés hallatszik belőle halkan, de semmi. Reset nem segített a problémán.
Ha valakinek volt már ilyen problémája, nagyon hálás lennék ha leírná, hogy hogyan oldotta meg.

Előre is köszi minden fáradozást.
aakyboy

HozzászólásSzerző: merkjam » 2007. szept. 2. 19:35

A hitechnic és a mindsensor is fejleszt ilyen eszközöket, azt hiszem a hiT-nél MotorMux a motor elosztó neve. Nem olcsó dolgok. itt a két cég oldala: http://www.hitechnic.com http://www.mindsensors.com
merkjam

NXT bemenet kimenet

HozzászólásSzerző: naruto » 2007. szept. 2. 18:24

Nem tud valaki valamit hogy hogy lehetne több mint 3 kimeneti és 4 bemeneti eszközt csatalakoztatni az nxt-hez ? :arrow:
Robot
naruto

Teszt !

HozzászólásSzerző: apollo13 » 2007. jan. 1. 20:15

Megálapítások :

- A Tribot jól működik, bár néha nem érzékeli a labdát amit kellene neki, de azért jó. A light sensor elég pontatlan ( vonalkövetési saját programom működött, bár néha elveszítette a csíkot ) !

- A Humanoid ( Alpha Rex ) - Az egyik legjobb robot, márha működne, nállam nehéz elérni hogy menjen előre , bár lényegesen jobb mint a Ris-ben lévő "interaktív robot" !

- A Robotarm gyakorlatilag egy jó robot, csak néha akad, nem elég pontos, legfontosabb az hogy az egyik gyári programja rossz, túlságosn fel akarja emelni a kart, ilyenkor pedig nállam szét akart esni !

- A Spike szinte tökéletes, semmi hibája nincs, jól működik !

Szenzorok : Ultrasonic sensor - nem pontos, közeli tárgyaknál egyáltalán nem, bár hasznlható hogy szobában tárgyakat kerüljön ki.
Light sensor - sajnos szintén pontatlan, viszont használható színek megkülönböztetéséhez !
Touch sensor - jó, megfelel !
Sound sensor - Függ a háttérzajtól, amúgy motorvezérlésre használható ! Nem rossz !

Az Nxt egység - Kevés memória !!!! Amúgy ez sem rossz, mondjuk kijelző háttérvilágítás is beleférne !

Motorok - Kifejezetten jók !

Összegzés : Nem egy kiforrott kontstrukció, de gyerekeknek( mind nekem ) jó, ez a legjobb robotos szett ami kapható. Ennyi.

Tóth András - Lelkes fiatal robotos :D :D :D
apollo13

HozzászólásSzerző: Lezly » 2006. okt. 17. 6:07

Valami iszonyat rossz ez a gyári program....
Ezek a buta kis huzalozások amik néha káoszba fulladnak aztán töröld csak azt az egyet ki...
No meg nekem tegnap 2óra alatt 3-4 szer fagyott le a program.

Light szenzor: Hát nem sokat javúlt a régihez képest. Mármint a pontosságában. Csak egy kicsit. Meg ennél is baromira sokat számít a környezö fényviszony. Egyszerüen beállítom a robot fényszenzorát valamilyen értékre, letöltöm a programot. Átviszem másik felületre, szobába aztán már nem is úgy müködik ahogy kéne...
Javaslat???

Még minidig azt mondom, hogy nem érte meg.....
Lezly

HozzászólásSzerző: pingponglabda » 2006. okt. 4. 12:42

A prociban csak az NXT vezérlő progija van ami nagyjából be is fedi azt a 100-200kb-os területet. Egy külön kis flash memóriában vannak a gépről megírt progik hangok stb... sztem egy USB Host megoldaná mert ekkor lehetne pendrive-ot vagy memóriakártyolvasót meg ilyeneket rárakni. Költségbe plusszba nem sok mert nem bonyolult program vezérli
A Spybotod legyen veled!
pingponglabda

HozzászólásSzerző: MALUG GM » 2006. okt. 1. 19:32

A 64KB RAM az elérhető, ide teszi a programokat és minden egyéb cuccot (hangokat, grafikákat stb.). Semmire se elég. Egyetlen sima sound file 5-14k (gyakorlatilag kb. 0,4sec-es hangmintákról beszélek). Úgyhogy ez így inkább mutatóba van, mert használni csak nagyon alap dolgokra lehet. Gyakorlatilag annyi, hogy a hangok kezelése nem merül ki egy Tone BIP-ben mint az RCX-nél, de hang file-ok lejátszásának lehetőségével így csak elhúzták a mézes madzagot. Nagyon jó lenne, szuper dolgokat lehetne csinálni....ha....beleférne a memóriába. :(
Tudomásom szerint nem is bővíthető. Egy CF tok nem ártott volna. Attól tartok, ez egy üzletpolitikai húzás. Majd később kijön az NXT 2.0, talán nagyobb memóriával, vagy bővítési lehetőséggel. Kénytelenek leszünk megvenni :roll:

Azt sikerült kideríteni, hogy kb. 120kilobytes memória érhető el. Ez is csak úgy, ha a system file-ok egy részét kitöröljük. Van néhány system hang és kép, ezt élből ki lehet dobni, illetve vannak még egyéb fájlok, amik különböző alapfunkciókat látnak el az NXT-n, és ezek mind ott tanyáznak a memóriában. Ezeket ki lehet törölni, de így sem lesz több kb. 100k-nál.
Fel kell még tenni az 1.03-as firmware-t, az valahogy további 15k-t izzadott ki. MIndezzel a max amit ki tudtam hozni, az 114k.

Új info: A flash memória a firmware és a már NXT-be töltött programok tárolására szolgál. Ennek eredményeképpen, elemcserénél nem szükséges újratölteni a systemet.

Végülis a programok számára bőven elegendő lenne ez a memória, mivel itt eléggé alap dolgokról van szó. :-)
De ha már beletették a garfikai és hang fájlok kezelésének lehetőségét, akkor nem lett volna baj ha ehhez méretezik a RAM-ot. Bár az is lehet, hogy a processzor nem tud többet megcímezni. Erről nincs infóm.
MALUG GM
MALUG Site Admin
MALUG Site Admin

Következő

Vissza: MindStorms